Osobní nástroje
Zobrazení

Velká čínská zeď


Z Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Velká čínská zeď je řada opevnění z kamene, cihel, stlačené zeminy, dřeva a jiných materiálů, většinou postavených podél linie od východu k západu napříč historickými severními hranicemi Číny. Částečně měla chránit čínskou říši nebo jeho provinční státy proti vniknutí různých kočovných skupin nebo vojenským vpádům různých bojovných národů.

Některé stěny byly postaveny již v 7. století př. n.l., později se spojily a udělaly z nich větší a silnější zeď. V současnosti jsou kolektivně nazývány jako Velká čínská zeď.

Zejména slavná je zeď postavena v letech 220-206 př.n.l. za prvního císaře Číny, Qin Shi Huang. Pouze málo z této zdi zůstalo. Od té doby byla Velká čínská zeď přestavována, udržována, a velepšována. Většina stávající zdi pochází z dynastie Ming.


Mezi další účely Velké zdi patřily také hraniční kontroly, které umožňovaly celní poplatky na zboží přepravované po Hedvábné stezce, regulaci nebo povzbuzení obchodu a kontrolu imigrace a emigrace obyvatelstva. Kromě toho, že obranné vlastnosti Velké zdi byly posíleny výstavbou rozhleden, vojenských kasáren, posádkových stanic. Signalizační funkce byla docílena s prostřednistvím kouře nebo ohně. Cesta na Velké zdi také sloužila jako dopravní koridor.


Hlavní část Velké zdi se táhne od Shanhaiguan na východ až k jezeru Lobnor na západě, podél oblouku, který zhruba obchází jižní okraj vnitřního Mongolska.

Komplexní archeologický průzkum s pomocí pokročilých technologií došel k závěru, že stěny Ming měří 8850 km. Ty se skládájí z 6259 km úseků skutečné zdi, 359 km z příkopů a 2232 km z přírodních obranných překážek, jako jsou kopce a řeky. Další archeologický průzkum zjistil, že celá zeď se všemi svými odbočkami měří 21.196 km.

Velká čínská zeď taky patří od roku 2007 mezi novodobé divy světa.